CHCEM KÚPIŤ (služba: maklér kupujúceho)

MAKLÉR KUPUJÚCEHO

Maklér-agent kupujúceho je realitný sprostredkovateľ, ktorý zastupuje klienta pri kúpe nehnuteľnosti.

Služba agent kupujúceho je v západných krajinách dlhodobo zaužívanou samozrejmosťou, avšak na Slovensku skôr výnimočnou raritou v ponuke tých najlepších realitných profesionálov. Faktom je, že Slováci na túto službu nie sú zvyknutí, väčšina nerozumie jej významu a preto ju od maklérov ani nevyžadujú. Práve preto ponuka a vysvetlenie služby “maklér kupujúceho” je na zodpovednosti toho kto realitné služby ponúka. Skúsený maklér, ktorý sa venuje svojej profesii na vysokej úrovni a dodržuje osvedčené postupy, nikdy nebude pre Vás hľadať nehnuteľnosť len tak “náhodne”, ale už v úvode Vás oboznámi s postupom, vysvetlí dôležitosť ponúkanej služby a nebude Vás zastupovať bez písomnej zmluvnej dokumentácie.

V New Ways vnímame, že na neregulovanom Slovenskom trhu prevláda akýsi hybridný systém. Klient osloví makléra s požiadavkou kúpy nehnuteľnosti a maklér nemá snahu ani vedomosť si klienta na poskytované služby písomne zazmluvniť, avšak snaží sa vystupovať ako jeho agent. Neskôr ak nehnuteľnosť pre klienta nájde, snaží sa aby ho zaplatila druhá strana, teda tá, ktorá si jeho služby neobjednala. Takýto model by mohol sčasti fungovať medzi kolegami v rovnakej realitnej kancelárii, ale v žiadnom prípade by ho nemali používať dvaja nezávislí makléri zastupujúci dve rozličné strany.

NARKS*: “Tým, že maklér  bude zastupovať výlučne kupujúceho, jeho záujmy a bude licitovať cenu smerom nadol, logicky musí byť platený kupujúcim. Nebolo by etické, pokiaľ by takéhoto makléra platil predávajúci a maklér by obhajoval výlučne záujmy kupujúceho. “

Úlohou agenta -makléra kupujúceho  je nájsť kupujúcemu nehnuteľnosť presne podľa jeho požiadaviek a predstáv. Pridaná hodnota makléra kupujúceho je v tom, že klientovi ušetrí drahocenný čas strávený neefektívnym hľadaním vysnívanej nehnuteľnosti na internete. Kupujúci taktiež ušetrí hodiny pri zbytočných obhliadkach, kde fotky a popis nekorešpondovali s realitou. Skúsený realitný maklér pomôže odhaliť slabšie technické stránky nehnuteľnosti ako aj ich zohľadnenie v cene. V neposlednom rade ide niekedy až o tisíce eur, o ktoré dokáže  rozumnými argumentami a na základe svojich zručností Maklér znížiť kúpnu cenu.

Pridanou hodnotou New Ways je aj odborné poradenstvo pri správnom výbere tých najlepších investičných nehnuteľností s dlhodobým potencionálnom.

*NARKS: Výhody spolupráce s agentom kupujúcim:
 odborná znalosť realitného trhu
 ochrana záujmov klienta agentom pri celom priebehu obchodu
 vyjednanie najlepšej možnej ceny pre kupujúcich
 časová úspora (hľadanie nehnuteľností na internete, telefonáty, e-maily, obhliadky)
 pomoc pri financovaní
 zabezpečenie právnej ochrany celého priebehu obchodu
 pomoc pri prevzatí nehnuteľnosti a prepise energií

*NARKS: “Na začiatok je veľmi dôležité si určiť presné podmienky spolupráce. Vytypovať konkrétne kritériá a požiadavky. Druhá zložka je odmena makléra. Výška odmeny pre agenta kupujúceho u nás nie je presne definovaná. Podľa vzoru z iných krajín ako napr. v USA alebo v Rakúsku, kde je agent kupujúceho bežnou praxou, sa jeho odmena pohybuje väčšinou percentuálne, v rovnakej výške ako pri predaji”.

text spracoval: Bc. Peter Bartoň RSc.

*NARKS (Národná Asociácia Realitných Kancelárií Slovenska) – zdroj textu, link: https://www.narks.sk/wp-content/uploads/2020/09/AKRM-L16-Agent-kupuj%C3%BAceho.pdf